Vértessomló

Hagyományőrzés, kulturális élet

Hagyományőrzés Vértessomlón

A német nyelv és a hagyományok ápolásának meghatározó szerepe van a község életében. Dédszüleink és nagyszüleink által használt régi tárgyakat, bútorokat és ruhákat a falu kultúrházában egy állandó kiállítás keretében láthatjuk.

Az anyagok és tárgyak összegyűjtésében a tanárok segítségével a gyerekek is részt vesznek. A jövő nemzedékének felnevelése során értékeink megismertetését mára kisgyermek korban el kell kezdeni.

A német dalkör és a tánccsoport nemzetiségi múltjával határainkon túl is ismertté vált. Előadásaikkal részt vesznek a falu rendezvényein. Felkutatják a még ismeretlen táncokat és dalokat.

A falú kulturális élete

A községben élő emberek számára nagyon fontos az egyházi ünnepek és falusi népszokások fenntartása.

Egyházi ünnepekhez kötődő népszokások

Január 6. Vízkereszt ünnepe
Három király, Gáspár, Menyhért, Boldizsár a falut járva felszentelik a házat és elűzik a gonoszt.

Húsvét
Húsvétkor a gyerekek piros tojásokat gurítanak, dobálnak a "Tojásgurító"-nak nevezett lejtőn. Hétfőn a fiúk meglocsolják a lányokat, hogy el ne hervadjanak.

Július 2. Vértessomlói búcsú (búcsújáró hely kialakulása)
Az első somlói betelepülők egy csengő hangját hallották. A hangot követve jutottak el az erdő széli kápolnához, ahol egy Szűzanya kép volt. Egy másik forrás szerint egy pásztor találta meg a képet egy fán. Világossá vált számára, hogy Mária azt szeretné, ha egy templom épülne a kápolna romjainál. Így lett az erdei kápolna búcsújáróhely, ahová sokáig gyalogosan zarándokoltak a közeli településekről.

December 24. Szent este
Szent este a gyerekek betlehemes ruhába öltözve járják végig a falut. Ők a "Kriszkindlik". Német verseikkel és dalikkal elevenítik fel a Jézus megszületésének történetét.

Falusi népszokások

Május 1.
A legények májusfát állítanak fel a lányos házaknál.

Május közepe, Falunapok
A falu lakossága különböző rendezvényeken vesz részt. Ilyenkor fellépnek a dalkörösök és a néptánc együttes. Az esti bálon a Schemling zenekar húzza a talpalávalót.

Október
Októberben van a szüreti felvonulás. A felvonulók a falu utcáit járják be gyalogosan és lovas kocsikkal, melyek szalagokkal és szőlőlevelekkel vannak díszítve. Ezen az ünnepen máshonnan is érkeznek vendégek, és fellépéseikkel teszik hangulatossá a napot. A felvonulók az ünneplős nemzetiségi ruhákat viselik.

A falu lakossága nem csak ezeket az ünnepeket tartja fontosnak, hanem a nemzeti ünnepeket ünnepeinkről is méltón megemlékezik.

Nemzeti ünnepek

Március 15.
Az iskolától fáklyákkal vonulnak fel a szabadtéri színpadhoz, ahol megemlékeznek a '48-as szabadságharc hőseiről.

Október 23.
A kultúrházban történelmi műsort adnak elő a falu fiataljai az '56-os forradalom emlékére. Ezeknek az ünnepeknek a jelentősége nem csak a múlt felidézésében és a hagyományok ápolásában áll, hanem az emberi kapcsolatok mélyítésében is.

november

21 Milyen lesz a jövő egyháza?

  • Időpont: csütörtök 18:00
  • Helyszín: Környe, Római Katolikus Plébánia

Hirdetmény

2024. november 19., kedd 12:30

Véleményezési dokumentáció a Somlóhegyi tó környékének szerkezeti és szabályozási módosításáról.

Bővebben

Szünetel a mobilizált ügyfélszolgálat

2024. november 16., szombat 05:00

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium tájékoztatása alapján – a hidegebb időjárási körülményekre tekintettel – 2024. november 17-étől 2025. március 16-áig szünetel a Mobilizált Kormányablak Ügyfélszolgálatok kötelező működtetése.

Bővebben

Háziorvosi rendelés

2024. november 11., hétfő 05:49

Tisztelt Lakosság!

Ezúton tájékoztatjuk a Tisztelt Betegeket, hogy 2024. november 12-én, kedden 8.30 és 11.30 között lesz rendelés. Helyszín: vértessomlói rendelő (2823 Vértessomló, Gábor Áron u. 38.).

Telefon: +36 (34) 493-174

Bővebben

Címünk

Vértessomlói Közös Önkormányzati Hivatal
2823 Vértessomló, Rákóczi Ferenc utca 63.

Elérhetőségeink

Ügyfélfogadás

  • Hétfő: 13 - 16:30 óráig
  • Szerda: 9 - 12 óráig és 13 - 16 óráig
  • Péntek: 9 - 11 óráig

Legnépszerűbb cikkek